The Rodney Myers Memorial Run Around Egg Hill
10-miler and Relay Race

March 25, 2012  Spring Mills, PA


The 9th Annual Rodney Myers Run Around Egg Hill was run under nearly perfect weather conditions. We would especially like to thank the following:

Business Sponsors: The Bicycle Shop, Shunk's Kitchens, Blueberry Hill Academy, Hosterman and Stover Hardware and Variety Store, Remax Realty/Tom Cali, Christopher Kunes, Elk Creek Cafe + Aleworks, Burkholder's Country Market, The Green Drake Gallery and Arts Center, Mifflinburg Bank and Trust Company, Rapid Transit Sportswear, Penns Valley Veterinary Clinic, Millheim Small Engine and Hardware, Penns Valley Pharmacy, Sam's Club, Neff Funeral Home, and Willowbank LTD.

Volunteers: Members of the Penns Valley track and cross country teams, and Bob and Joyce Brown of Hampton's Battery F (cannon).

Scott and Jodi Butler - Race Directors

 

Overall Results

Written by Martin Mazur (Nittany Valley Running Club)   
Monday, 26 March 2012 10:02

March 25, 2012
Spring Mills, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

        CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                 TIME     PACE
 -----   -----                    --------                 ----     ----
    1      OpM  Patrick Singletary, 46, State College, PA  57:40    5:46
    2    1 M30  Andy Cunningham, 33, Port Matilda, PA      58:47    5:53
    3    1 M20  Yu Zhang, 28, State College, PA          1:00:47    6:05
    4    2 M20  Josh Cone, 29, State College, PA         1:01:12    6:07
    5    2 M30  Alan Effrig, 33, State College, PA       1:03:21    6:20
    6      OpW  Elizabeth Herdon, 26*, State College, PA 1:03:26    6:21
    7    3 M20  Jeff Welsh, 24, State College, PA        1:05:45    6:34
    8    3 M30  Michael Renz, 35, Port Matilda, PA       1:05:46    6:35
    9    1 W30  Meira Minard, 38*, State College, PA     1:05:58    6:36
   10    4 M30  Gabe Zook, 34, State College, PA         1:06:08    6:37
   11    1 M40  Jum Wenger, 42, Beavertown, PA           1:06:13    6:37
   12    4 M20  Jalon Martin, 24, Three Springs, PA      1:07:19    6:44
   13    5 M30  David Agler, 30, State College, PA       1:07:21    6:44
   14    1 M50  Dave Mitchell, 57, Bloomsburg, PA        1:07:23    6:44
   15    2 M40  Miles Smith, 41, State College, PA       1:07:43    6:46
   16    1 JrM  Nathan Kruis, 19, Altoona, PA            1:07:53    6:47
   17    3 M40  Paul Winkelblech, 41, Centre Hall, PA    1:09:02    6:54
   18    1 W20  Kendra Foor, 24*, Aaronsburg, PA         1:09:25    6:56
   19    4 M40  Jerry Harrington, 43, Port Matilda, PA   1:10:32    7:03
   20    5 M40  Norm Fedon, 46, Centre Hall, PA          1:11:00    7:06
   21    1 W40  Carole Dudukovich, 44*, Port Matilda, PA 1:11:41    7:10
   22    6 M30  Josh Cleck, 30, State College, PA        1:12:30    7:15
   23    6 M40  Rob Orr, 43, Tyrone, PA                  1:12:40    7:16
   24    7 M30  Brian Burns, 37, State College, PA       1:12:43    7:16
   25    5 M20  Gregory Larson, 27                       1:13:04    7:18
   26    2 M50  Michael Goldfine, 56, Lemont, PA         1:13:33    7:21
   27    6 M20  Yashwanth Tummala, 24, State College, PA 1:15:25    7:32
   28    2 W40  Andrea Quarry, 41*                       1:16:08    7:37
   29    2 JrM  Thomas Nichols, 19, University Park, PA  1:16:21    7:38
   30    2 W30  Tara Murray, 35*, Bellefonte, PA         1:17:31    7:45
   31    7 M40  Andy Arndt, 45, State College, PA        1:17:31    7:45
   32    3 W30  Brianna Bair, 32*, State College, PA     1:17:40    7:46
   33    8 M30  Brock Rider, 33, Spring Mills, PA        1:17:46    7:47
   34    9 M30  Ig Wentling, 36, Bellefonte, PA          1:18:06    7:49
   35    8 M40  Stephen Geyer, 44, Bellefonte, PA        1:18:20    7:50
   36    9 M40  Robert Fleck, 45, Bellefonte, PA         1:18:47    7:53
   37    4 W30  Sarah Farrant, 39*, Boalsburg, PA        1:19:12    7:55
   38    3 JrM  Alec Winkelblech, 19, Aaronsburg, PA     1:19:23    7:56
   39   10 M30  Michael Row, 34, Boalsburg, PA           1:19:43    7:58
   40   11 M30  Joshua McCracken, 39, Woodward, PA       1:20:05    8:00
   41    3 M50  Garth Benton, 51, State College, PA      1:20:27    8:03
   42    3 W40  Christine Rodgers, 42*, Bellefonte, PA   1:20:49    8:05
   43   12 M30  Ryan Booz, 36, Centre Hall, PA           1:21:06    8:07
   44    5 W30  Jennie Toyokawa, 38*, State College, PA  1:21:13    8:07
   45   10 M40  Bill Hessert, 48, Port Matilda, PA       1:21:16    8:08
   46    6 W30  Lorianne Bresster, 39*, Spring Mills, PA 1:21:45    8:10
   47    2 W20  Lynda Nguyen, 24*, State College, PA     1:21:52    8:11
   48   13 M30  Mike Martin, 30, State College, PA       1:21:52    8:11
   49    7 W30  Megan Gilligan, 33*, Pa Furnace, PA      1:21:53    8:11
   50    8 W30  Amy Long, 36*, Lewistown, PA             1:22:26    8:15
   51    1 W50  Sue Bacon, 54*, Lewiburg, PA             1:22:27    8:15
   52   14 M30  Ben Reitz, 36, Erie, PA                  1:22:48    8:17
   53    7 M20  Josiah Newman, 24, State College, PA     1:23:11    8:19
   54    8 M20  Derek Hoover, 21                         1:23:15    8:19
   55    4 JrM  Joseph Moen, 14, State College, PA       1:23:42    8:22
   56    4 M50  Tom Cali, 57, State College, PA          1:23:43    8:22
   57   11 M40  John Wilcock, 40, State College, PA      1:23:43    8:22
   58   12 M40  William Moen, 46, State College, PA      1:24:06    8:25
   59    5 M50  Jay Goldman, 50, Bellefonte, PA          1:24:07    8:25
   60    3 W20  Bianea Baier, 22*, Spring Mills, PA      1:24:18    8:26
   61    4 W40  Richelle Fessler, 48*, Bloomsburg, PA    1:24:24    8:26
   62   13 M40  Jamie Felker, 40, Spring Mills, PA       1:24:57    8:30
   63    4 W20  Willa Paterson, 26*, Pittsburgh, PA      1:25:16    8:32
   64    6 M50  Pete Simcox, 57, Jersey Shore, PA        1:26:07    8:37
   65    9 W30  Jean Brownstead, 38*, Port Matilda, PA   1:26:11    8:37
   66    5 W40  Tina Gregory, 41*, Bellefonte, PA        1:27:12    8:43
   67   14 M40  Mark Sharer, 40, Spring Mills, PA        1:27:29    8:45
   68    6 W40  Leslye Garlin, 41*, Port Matilda, PA     1:27:36    8:46
   69    2 W50  Nancy Simcox, 54*, Jersey Shore, PA      1:27:50    8:47
   70   15 M40  Larry Cusick, 42, Houtzdale, PA          1:28:03    8:48
   71    1 M60  Barry Kernfeld, 61, State College, PA    1:28:13    8:49
   72    7 M50  Martin Mazur, 55, State College, PA      1:28:55    8:53
   73    5 W20  Darcy Houseknecht, 26*, Port Matilda, PA 1:29:13    8:55
   74    8 M50  John Rougeux, 56, Howard, PA             1:32:52    9:17
   75   10 W30  Amber Chapman, 30*, Spring Mills, PA     1:33:43    9:22
   76    7 W40  Kim Peters, 45*, State College, PA       1:33:50    9:23
   77    9 M50  Michael Gladd, 52, State College, PA     1:34:23    9:26
   78   15 M30  Robert Parette, 35, Bellefonte, PA       1:35:27    9:33
   79    8 W40  Jennifer Hessert, 46*, Port Matilda, PA  1:36:02    9:36
   80   16 M30  Nathan Aileo, 36, State College, PA      1:36:37    9:40
   81   11 W30  Ruth Nissly, 31*, State College, PA      1:36:39    9:40
   82   16 M40  Geoff Kingsley, 46, Spring Mills, PA     1:37:08    9:43
   83   12 W30  Kristen Brubaker, 31*, State College, PA 1:37:32    9:45
   84   10 M50  Stephen Ast, 54, State College, PA       1:37:38    9:46
   85    9 W40  Jennifer Farrell, 40*, Philipsburg, PA   1:39:11    9:55
   86   13 W30  Jen Brauser, 39*, State College, PA      1:39:58   10:00
   87   14 W30  Brandi Yearick-Brodzina, 34*, Millheim, PA
                                                         1:41:13   10:07
   88    6 W20  Britney Kolodziej, 21*, State College, PA
                                                         1:43:27   10:21
   89   10 W40  Denise Weaver, 47*, Pleasant Gap, PA     1:43:45   10:22
   90    7 W20  Sierra Leitch, 23*, Rebersburg, PA       1:43:48   10:23
   91   17 M30  Todd Lidgett, 35, State College, PA      1:44:20   10:26
   92    8 W20  Brittany Archek, 26*, Brisbin, PA        1:48:09   10:49
   93   15 W30  Erica Chappell, 30*, Mill Hall, PA       1:48:15   10:50
   94    1 JrW  Elizabeth Pringle, 15*, State College, PA
                                                         1:52:56   11:18
   95    3 W50  Martha Freeman, 56*, State College, PA   1:53:06   11:19
   96   11 M50  John Pringle, 50, State College, PA      1:53:09   11:19
   97    2 JrW  Juliet Moen, 16*, State College, PA      1:58:45   11:52
   98   11 W40  Maryellen Moen, 45*, State College, PA   1:58:46   11:53
   99   12 W40  Lisa Komidar, 47*, Philipsburg, PA       2:06:28   12:39
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
4 finishers among Men Under 20
8 finishers among Men 20 - 29
17 finishers among Men 30 - 39
16 finishers among Men 40 - 49
11 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 & Up
2 finishers among Women Under 20
8 finishers among Women 20 - 29
15 finishers among Women 30 - 39
12 finishers among Women 40 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
59 male finishers
40 female finishers
99 total finishers

Age Groups


       CLASS  
 PLACE PLACE                  FINISHER                TIME     PACE
 ----- -----                  --------                ----     ----  
Open Men
    1    1  Patrick Singletary, 46, State College, PA  57:40    5:46

Open Women
    6    1  Elizabeth Herdon, 26, State College, PA  1:03:26    6:21



       CLASS  
 PLACE PLACE                  FINISHER                TIME     PACE
 ----- -----                  --------                ----     ----  
Men Under 20
   16    1  Nathan Kruis, 19, Altoona, PA            1:07:53    6:47
   29    2  Thomas Nichols, 19, University Park, PA  1:16:21    7:38
   38    3  Alec Winkelblech, 19, Aaronsburg, PA     1:19:23    7:56
   55    4  Joseph Moen, 14, State College, PA       1:23:42    8:22

Men 20 - 29
    3    1  Yu Zhang, 28, State College, PA          1:00:47    6:05
    4    2  Josh Cone, 29, State College, PA         1:01:12    6:07
    7    3  Jeff Welsh, 24, State College, PA        1:05:45    6:34
   12    4  Jalon Martin, 24, Three Springs, PA      1:07:19    6:44
   25    5  Gregory Larson, 27                       1:13:04    7:18
   27    6  Yashwanth Tummala, 24, State College, PA 1:15:25    7:32
   53    7  Josiah Newman, 24, State College, PA     1:23:11    8:19
   54    8  Derek Hoover, 21                         1:23:15    8:19

Men 30 - 39
    2    1  Andy Cunningham, 33, Port Matilda, PA      58:47    5:53
    5    2  Alan Effrig, 33, State College, PA       1:03:21    6:20
    8    3  Michael Renz, 35, Port Matilda, PA       1:05:46    6:35
   10    4  Gabe Zook, 34, State College, PA         1:06:08    6:37
   13    5  David Agler, 30, State College, PA       1:07:21    6:44
   22    6  Josh Cleck, 30, State College, PA        1:12:30    7:15
   24    7  Brian Burns, 37, State College, PA       1:12:43    7:16
   33    8  Brock Rider, 33, Spring Mills, PA        1:17:46    7:47
   34    9  Ig Wentling, 36, Bellefonte, PA          1:18:06    7:49
   39   10  Michael Row, 34, Boalsburg, PA           1:19:43    7:58
   40   11  Joshua McCracken, 39, Woodward, PA       1:20:05    8:00
   43   12  Ryan Booz, 36, Centre Hall, PA           1:21:06    8:07
   48   13  Mike Martin, 30, State College, PA       1:21:52    8:11
   52   14  Ben Reitz, 36, Erie, PA                  1:22:48    8:17
   78   15  Robert Parette, 35, Bellefonte, PA       1:35:27    9:33
   80   16  Nathan Aileo, 36, State College, PA      1:36:37    9:40
   91   17  Todd Lidgett, 35, State College, PA      1:44:20   10:26

Men 40 - 49
   11    1  Jum Wenger, 42, Beavertown, PA           1:06:13    6:37
   15    2  Miles Smith, 41, State College, PA       1:07:43    6:46
   17    3  Paul Winkelblech, 41, Centre Hall, PA    1:09:02    6:54
   19    4  Jerry Harrington, 43, Port Matilda, PA   1:10:32    7:03
   20    5  Norm Fedon, 46, Centre Hall, PA          1:11:00    7:06
   23    6  Rob Orr, 43, Tyrone, PA                  1:12:40    7:16
   31    7  Andy Arndt, 45, State College, PA        1:17:31    7:45
   35    8  Stephen Geyer, 44, Bellefonte, PA        1:18:20    7:50
   36    9  Robert Fleck, 45, Bellefonte, PA         1:18:47    7:53
   45   10  Bill Hessert, 48, Port Matilda, PA       1:21:16    8:08
   57   11  John Wilcock, 40, State College, PA      1:23:43    8:22
   58   12  William Moen, 46, State College, PA      1:24:06    8:25
   62   13  Jamie Felker, 40, Spring Mills, PA       1:24:57    8:30
   67   14  Mark Sharer, 40, Spring Mills, PA        1:27:29    8:45
   70   15  Larry Cusick, 42, Houtzdale, PA          1:28:03    8:48
   82   16  Geoff Kingsley, 46, Spring Mills, PA     1:37:08    9:43

Men 50 - 59
   14    1  Dave Mitchell, 57, Bloomsburg, PA        1:07:23    6:44
   26    2  Michael Goldfine, 56, Lemont, PA         1:13:33    7:21
   41    3  Garth Benton, 51, State College, PA      1:20:27    8:03
   56    4  Tom Cali, 57, State College, PA          1:23:43    8:22
   59    5  Jay Goldman, 50, Bellefonte, PA          1:24:07    8:25
   64    6  Pete Simcox, 57, Jersey Shore, PA        1:26:07    8:37
   72    7  Martin Mazur, 55, State College, PA      1:28:55    8:53
   74    8  John Rougeux, 56, Howard, PA             1:32:52    9:17
   77    9  Michael Gladd, 52, State College, PA     1:34:23    9:26
   84   10  Stephen Ast, 54, State College, PA       1:37:38    9:46
   96   11  John Pringle, 50, State College, PA      1:53:09   11:19

Men 60 & Up
   71    1  Barry Kernfeld, 61, State College, PA    1:28:13    8:49


       CLASS  
 PLACE PLACE                  FINISHER                TIME     PACE
 ----- -----                  --------                ----     ----  
Women Under 20
   94    1  Elizabeth Pringle, 15, State College, PA 1:52:56   11:18
   97    2  Juliet Moen, 16, State College, PA       1:58:45   11:52

Women 20 - 29
   18    1  Kendra Foor, 24, Aaronsburg, PA          1:09:25    6:56
   47    2  Lynda Nguyen, 24, State College, PA      1:21:52    8:11
   60    3  Bianea Baier, 22, Spring Mills, PA       1:24:18    8:26
   63    4  Willa Paterson, 26, Pittsburgh, PA       1:25:16    8:32
   73    5  Darcy Houseknecht, 26, Port Matilda, PA  1:29:13    8:55
   88    6  Britney Kolodziej, 21, State College, PA 1:43:27   10:21
   90    7  Sierra Leitch, 23, Rebersburg, PA        1:43:48   10:23
   92    8  Brittany Archek, 26, Brisbin, PA         1:48:09   10:49

Women 30 - 39
    9    1  Meira Minard, 38, State College, PA      1:05:58    6:36
   30    2  Tara Murray, 35, Bellefonte, PA          1:17:31    7:45
   32    3  Brianna Bair, 32, State College, PA      1:17:40    7:46
   37    4  Sarah Farrant, 39, Boalsburg, PA         1:19:12    7:55
   44    5  Jennie Toyokawa, 38, State College, PA   1:21:13    8:07
   46    6  Lorianne Bresster, 39, Spring Mills, PA  1:21:45    8:10
   49    7  Megan Gilligan, 33, Pa Furnace, PA       1:21:53    8:11
   50    8  Amy Long, 36, Lewistown, PA              1:22:26    8:15
   65    9  Jean Brownstead, 38, Port Matilda, PA    1:26:11    8:37
   75   10  Amber Chapman, 30, Spring Mills, PA      1:33:43    9:22
   81   11  Ruth Nissly, 31, State College, PA       1:36:39    9:40
   83   12  Kristen Brubaker, 31, State College, PA  1:37:32    9:45
   86   13  Jen Brauser, 39, State College, PA       1:39:58   10:00
   87   14  Brandi Yearick-Brodzina, 34, Millheim, PA
                                                     1:41:13   10:07
   93   15  Erica Chappell, 30, Mill Hall, PA        1:48:15   10:50

Women 40 - 49
   21    1  Carole Dudukovich, 44, Port Matilda, PA  1:11:41    7:10
   28    2  Andrea Quarry, 41                        1:16:08    7:37
   42    3  Christine Rodgers, 42, Bellefonte, PA    1:20:49    8:05
   61    4  Richelle Fessler, 48, Bloomsburg, PA     1:24:24    8:26
   66    5  Tina Gregory, 41, Bellefonte, PA         1:27:12    8:43
   68    6  Leslye Garlin, 41, Port Matilda, PA      1:27:36    8:46
   76    7  Kim Peters, 45, State College, PA        1:33:50    9:23
   79    8  Jennifer Hessert, 46, Port Matilda, PA   1:36:02    9:36
   85    9  Jennifer Farrell, 40, Philipsburg, PA    1:39:11    9:55
   89   10  Denise Weaver, 47, Pleasant Gap, PA      1:43:45   10:22
   98   11  Maryellen Moen, 45, State College, PA    1:58:46   11:53
   99   12  Lisa Komidar, 47, Philipsburg, PA        2:06:28   12:39

Women 50 - 59
   51    1  Sue Bacon, 54, Lewiburg, PA              1:22:27    8:15
   69    2  Nancy Simcox, 54, Jersey Shore, PA       1:27:50    8:47
   95    3  Martha Freeman, 56, State College, PA    1:53:06   11:19

Teams By Order Of Finish

       
 PLACE                   FINISHER                  TIME     PACE        TEAM
 -----                   --------                  ----     ----        ----
    1   Cody Neff, Curwensville, PA              1:08:37    6:52  Arby & The Chief Om  
    2   Tim Dooris, State College, PA            1:10:11    7:01  Team Dooris Fm       
    3   Janson Haimbaugh, Spring Mills, PA       1:13:25    7:20  Enthusiasm Mx        
    4   Jeff Smucker, Woodward, PA               1:13:28    7:21  Squirrelmeetsmoose Fm
    5   Richard Greene, Lock Haven, PA           1:15:07    7:31  Going Greene Om      
    6   Emily McConnell, Mifflintown, PA         1:17:17    7:44  McBaker Fm           
    7   Jay Lynch, 50, Spring Mills, PA          1:17:45    7:46  GeoEngineering Fm    
    8   Alyssa Lynch*, Burnham, PA               1:18:41    7:52  Team Abc Fm          
    9   Joel Niemann, Bellefonte, PA             1:20:12    8:01  TheOtherTradition Fm
   10   David Kressner, State College, PA        1:20:56    8:06  LionHeartCrossfit Mx
   11   Michele Shawver*, Spring Mills, PA       1:21:47    8:11  Doodlebops Fm        
   12   Andrea Paul*, State College, PA          1:22:46    8:17  LikeFatherLikeDau Fm
   13   Chris Murrell, Bellefonte, PA            1:23:35    8:21  Garamurchi Mx        
   14   Tom Stoessel, Centre Hall, PA            1:24:10    8:25  TheEggshilleration Mx
   15   Seth Reitz, Erie, PA                     1:25:58    8:36  Team Reitz Fm        
   16   Jennifer Haines*, Millmont, PA           1:26:24    8:38  Team Hainey Fm       
   17   Dawn Herpster*, Spring Mills, PA         1:27:19    8:44  Me & Jim Fm          
   18   Bk Bastress, Spring Mills, PA            1:28:07    8:49  The Tradition Om     
   19   Brogan Byers, State College, PA          1:29:21    8:56  TheSpeedyStinagans Mx
   20   Rebecca Cloninger, Centre Hall, PA       1:29:43    8:58  Team Red Fm          
   21   Michael Shadow, Bellefonte, PA           1:30:20    9:02  My Shadow Fm         
   22   Sharon Lupo, Pa Furnace, PA              1:31:54    9:11  Wolf Pack Fm         
   23   Kim Gasper*, Bellefonte, PA              1:32:49    9:17  Penn Belle Mx        
   24   Nicole Summers, Bellefonte, PA           1:38:17    9:50  RunLikeTheWinded Fm  
   25   Jodi Mooney*, State College, PA          1:48:45   10:52  We May Be Small Mx   
   26   Jason Wert, Centre Hall, PA              1:58:53   11:53  Tgbu Fm              
* indicates females
18 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men 50 - 59
7 finishers among Females (no age given)
19 male finishers
7 female finishers
26 total finishers

Teams By Category

PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
-----                  --------                  ----     ----

Open Men


1. Arby & The Chief
    1  Cody Neff, Curwensville, PA              1:08:37    6:52
       Cory Neff, Curwensville, PA                      

2. Going Greene
    2  Richard Greene, Lock Haven, PA           1:15:07    7:31
       Chad Miner, Going Greene Om                      

3. The Tradition
    3  Bk Bastress, Spring Mills, PA            1:28:07    8:49
       Steve McAninch, The Tradition Om                 


Mixed


1. Enthusiasm
    1  Janson Haimbaugh, Spring Mills, PA       1:13:25    7:20
       Brent Hamchg, Enthusiasm Mx                      
       Ryan Aukerman, Enthusiasm Mx                     

2. LionHeartCrossfit
    2  David Kressner, State College, PA        1:20:56    8:06
       Zach Grossman, LionHeartCrossfit Mx              
       John Swart, LionHeartCrossfit Mx                 

3. Garamurchi
    3  Chris Murrell, Bellefonte, PA            1:23:35    8:21
       Greg Garthe, Garamurchi Mx                       
       Whitney Chirdon, Garamurchi Mx                   

4. TheEggshilleration
    4  Tom Stoessel, Centre Hall, PA            1:24:10    8:25
       Jen Yoder*, Centre Hall, PA                      
       Matt Gearhart, Centre Hall, PA                   

5. TheSpeedyStinagans
    5  Brogan Byers, State College, PA          1:29:21    8:56
       Steve Helmerich, TheSpeedyStinagans Mx           
       Kristina Helmerich, TheSpeedyStinagans Mx        

6. Penn Belle
    6  Kim Gasper*, Bellefonte, PA              1:32:49    9:17
       Terry Glunt, Penns Valley, PA                    

7. We May Be Small
    7  Jodi Mooney*, State College, PA          1:48:45   10:52
       Bob Mooney, State College, PA                    
       Laura Hinish*, State College, PA                 


Family


1. Team Dooris
    1  Tim Dooris, State College, PA            1:10:11    7:01
       John Dooris,                                     
       Megan Dooris,                                    

2. Squirrelmeetsmoose
    2  Jeff Smucker, Woodward, PA               1:13:28    7:21
       Marcy Smucker*, Woodward, PA                     
       Jonas Smucker, Woodward, PA                      

3. McBaker
    3  Emily McConnell, Mifflintown, PA         1:17:17    7:44
       Sean McConnell, McBaker Fm                       

4. GeoEngineering
    4  Jay Lynch, 50, Spring Mills, PA          1:17:45    7:46
       Seth Lynch, GeoEngineering Fm                    

5. Team Abc
    5  Alyssa Lynch*, Burnham, PA               1:18:41    7:52
       Carly Lynch*, Burnham, PA                        
       Brock Hite, Lewistown, PA                        

6. TheOtherTradition
    6  Joel Niemann, Bellefonte, PA             1:20:12    8:01
       Joel Niemann, TheOtherTradition Fm               
       Nick Bvhay, TheOtherTradition Fm                 

7. Doodlebops
    7  Michele Shawver*, Spring Mills, PA       1:21:47    8:11
       Dana Glasgow*, Spring Mills, PA                  
       Tammy Glasgow*, Sring Mills, PA                  

8. LikeFatherLikeDau
    8  Andrea Paul*, State College, PA          1:22:46    8:17
       William Paul, State College, PA                  

9. Team Reitz
    9  Seth Reitz, Erie, PA                     1:25:58    8:36
       Brooke Reitz, Team Reitz Fm                      
       Jordan Reitz, Team Reitz Fm                      

10. Team Hainey
   10  Jennifer Haines*, Millmont, PA           1:26:24    8:38
       Scott Haines, Millmont, PA                       

11. Me & Jim
   11  Dawn Herpster*, Spring Mills, PA         1:27:19    8:44
       James Herpster, Spring Mills, PA                 

12. Team Red
   12  Rebecca Cloninger, Centre Hall, PA       1:29:43    8:58
       Danielle Ciccolini, Team Red Fm                  
       Emily Zimmerman, Team Red Fm                     

13. My Shadow
   13  Michael Shadow, Bellefonte, PA           1:30:20    9:02
       Heather Shadow*, Bellefonte, PA                  
       Elisa Shadow*, Bellefonte, PA                    

14. Wolf Pack
   14  Sharon Lupo, Pa Furnace, PA              1:31:54    9:11
       Paul Lupo, Wolf Pack Fm                          

15. RunLikeTheWinded
   15  Nicole Summers, Bellefonte, PA           1:38:17    9:50
       Eliza Walton, RunLikeTheWinded Fm                
       Kathie Mayo, RunLikeTheWinded Fm                 

16. Tgbu
   16  Jason Wert, Centre Hall, PA              1:58:53   11:53
       Kathy Wert, Tgbu Fm                              
       Natalie Corman, Tgbu Fm                         

 

Hampton's Battery F (race start cannon) http://hamptonsbatteryf.com
Return to home page